24V to 48V 10A 480W DC to DC Converter
The WEHO WH-B244810 is a highly versatile and powerful DC-DC converter, delivering an impressive 480W output. It uniquely features an extra-wide input range of 10V to 40VDC, allowing it to power 48V systems from either 12V or 24V sources. With a superb 95% efficiency, it provides a stable 48V, 10A output with minimal energy loss. Its fully sealed and waterproof construction ensures flawless operation in tough conditions. The unit includes auto-recovering overcurrent protection for safety. With its exceptional flexibility and a reliability of over 100,000 hours, this converter is a top-tier choice for multi-voltage systems.
Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. E-posta: [email protected]
Profesyonellerimiz size en kısa sürede cevap verecektir.
- Tanım
Özet
Rated output: power 480W
Giriş voltajı: 24VDC
Genel özellikler
| Modeli | WH-B244810 |
| Nominal Çıkış Gücü (W) | 480W |
| Nominal Giriş Gerilimi (V) | 24vdc |
| Nominal Çıkış Gerilimi (V) | 48VDC |
| Gerilim Aralığı (V) | 10V-40VDC |
| Başlangıç Gerilimi (V) | 18VDC 100% load |
| Yüksüz Güç Tüketimi (W) | < 0.01W |
| Yeterlik | 95% |
| Gerilim (V) | 48VDC |
| Akım (A) | 10a |
| Gerilim Toleransı | %1 |
| Yük Düzenlemesi | %3 |
| Dalga (MVP-p) | 500mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Aşırı Akım Koruması | Nominal çıkış durumunda, nominal akım 120%'yi aşarsa, aşırı akım koruması etkinleşecek ve aşırı akım azaldığında otomatik olarak düzelecektir. |
| Kısa Devre Koruması | Input requires adding a 25A fuse |
| Giriş-Çıkış | Yalıtılmamış |
| Su geçirmez | Tamamen kapalı ve su geçirmez |
| Boyut | 100*80*38mm |
| N.W. | 500g |
| Soğutma Yöntemi | Doğal Yöntem |
| Nominal Sıcaklık artışı (°C) | 45°C |
| Güvenilirlik | >100000 saat |
| Tel Göstergesi | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
PIC ve kurulum boyutları

İşletmeniz için en iyi Güç Kaynağı ürünleri nelerdir?
WEHO kalitesindeki güç kaynağı ürünleriyle işinizi güçlendirin.
Bir Uzmana Sorun

