12V to 48V 5A 240W DC to DC Converter
The WEHO WH-B124805 is a versatile and powerful DC-DC converter, delivering 240W to power robust 48V systems. It uniquely features a wide input range of 10V to 45VDC, making it compatible with both 12V and 24V source systems, and provides a stable 48VDC, 5A output. With a high efficiency of 93%, it ensures reliable power conversion with minimal thermal waste. Housed in a fully sealed and waterproof aluminum casing, it is built to last in harsh conditions. The unit includes auto-recovering overcurrent protection for enhanced safety. With a service life of over 100,000 hours, this converter offers a flexible and dependable power solution.
اگر سوالی دارید، لطفا با ما در تماس باشید ایمیل: [email protected]متخصصین ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.
- توضیحات
خلاصه
Rated output: power 240W
ولتاژ ورودی: 12/24VDC
مشخصات کلی
| مدل | WH-B124805 |
| توان خروجی نامی (W) | 240W |
| ولتاژ ورودی نامی (V) | 12/24VDC |
| ولتاژ خروجی نامی (V) | 48VDC |
| محدوده ولتاژ (V) | 10V-45VDC |
| ولتاژ شروع (V) | بار 10VDC 100% |
| مصرف برق بدون بار (W) | < 0.5 وات |
| کارایی | 93% |
| ولتاژ (V) | 48VDC |
| جریان (A) | 5A |
| تحمل ولتاژ | 1 |
| مقررات بار | 3 |
| موج (MVP-p) | 150mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| حفاظت بیش از حد جریان | در مورد خروجی نامی، اگر جریان نامی از 120% تجاوز کند، حفاظت اضافه جریان فعال می شود و پس از کاهش جریان اضافه به طور خودکار بازیابی می شود. |
| حفاظت از اتصال کوتاه | Input requires adding a 20A fuse |
| ورودی-خروجی | غیر ایزوله |
| ضد آب | کاملا آب بندی و ضد آب |
| بعد | 74*74*32 میلی متر |
| N.W. | 300 گرم |
| روش خنک کننده | روش طبیعی |
| افزایش درجه حرارت (℃) | 45 درجه سانتیگراد |
| قابلیت اطمینان | > 100000 ساعت |
| نشانگر سیم | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
PIC و ابعاد نصب

بهترین محصولات منبع تغذیه برای کسب و کار شما چیست؟
کسب و کار خود را با محصولات منبع تغذیه با کیفیت WEHO تقویت کنید.
از یک متخصص بپرسید

