12V to 48V 5A 240W DC to DC Converter
The WEHO WH-B124805 is a versatile and powerful DC-DC converter, delivering 240W to power robust 48V systems. It uniquely features a wide input range of 10V to 45VDC, making it compatible with both 12V and 24V source systems, and provides a stable 48VDC, 5A output. With a high efficiency of 93%, it ensures reliable power conversion with minimal thermal waste. Housed in a fully sealed and waterproof aluminum casing, it is built to last in harsh conditions. The unit includes auto-recovering overcurrent protection for enhanced safety. With a service life of over 100,000 hours, this converter offers a flexible and dependable power solution.
اگر آپ کے کوئی سوالات ہیں تو، براہ کرم ہم سے رابطہ کرنے میں سنکوچ نہ کریں۔ ای میل: [email protected]ہمارے پیشہ ور آپ کو جلد از جلد جواب دیں گے۔.
- تفصیل
خلاصہ
Rated output: power 240W
Input voltage: 12/24VDC
عمومی تفصیلات
| ماڈل | WH-B124805 |
| شرح شدہ آؤٹ پٹ پاور (W) | 240W |
| شرح شدہ ان پٹ وولٹیج (V) | 12/24VDC |
| شرح شدہ آؤٹ پٹ وولٹیج (V) | 48VDC |
| وولٹیج کی حد (V) | 10V-45VDC |
| شروع ہونے والا وولٹیج (V) | 10VDC 100% لوڈ |
| بغیر لوڈ بجلی کی کھپت (W) | < 0.5W |
| کارکردگی | 93% |
| وولٹیج (V) | 48VDC |
| موجودہ (A) | 5A |
| وولٹیج رواداری | 1% |
| لوڈ ریگولیشن | 3 فیصد |
| لہر (MVP-p) | 150mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| اوور کرنٹ پروٹیکشن | ریٹیڈ آؤٹ پٹ کی صورت میں، اگر ریٹیڈ کرنٹ 120% سے زیادہ ہو جائے تو اوور کرنٹ کے کم ہونے پر اوور کرنٹ پروٹیکشن خود بخود فعال ہو جائے گا اور خود بخود بحال ہو جائے گا۔. |
| شارٹ سرکٹ پروٹیکشن | Input requires adding a 20A fuse |
| ان پٹ آؤٹ پٹ | غیر الگ تھلگ |
| واٹر پروف | مکمل طور پر سیل اور واٹر پروف |
| طول و عرض | 74*74*32mm |
| N.W. | 300g |
| کولنگ کا طریقہ | قدرتی طریقہ |
| درجہ حرارت میں اضافہ (℃) | 45℃ |
| وشوسنییتا | 100000h |
| وائر انڈیکیٹر | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
PIC اور تنصیب کے طول و عرض

آپ کے کاروبار کے لیے پاور سپلائی کی بہترین مصنوعات کون سی ہیں؟
WEHO کوالٹی پاور سپلائی مصنوعات کے ساتھ اپنے کاروبار کو فروغ دیں۔.
کسی ماہر سے پوچھیں۔

