12V to 48V 3A 144W DC to DC Converter
The WEHO WH-B124803 is an exceptionally efficient DC-DC boost converter, designed to step up a 12VDC input to a stable 48VDC output. Delivering 145W of power at 3A, it operates with a remarkable 95% efficiency, making it a market leader for minimizing power loss and heat generation. This compact unit is fully sealed and waterproof, ensuring reliable performance in the most demanding environments. It features intelligent, auto-recovering overcurrent protection and requires a 20A fuse for short-circuit safety. With a reliability of over 100,000 hours, the WH-B124803 is the perfect choice for powering 48V systems where efficiency and durability are paramount.
اگر سوالی دارید، لطفا با ما در تماس باشید ایمیل: [email protected]متخصصین ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.
- توضیحات
خلاصه
Rated output: power 145W
ولتاژ ورودی: 12VDC
مشخصات کلی
| مدل | WH-B124803 |
| توان خروجی نامی (W) | 145W |
| ولتاژ ورودی نامی (V) | 12VDC |
| ولتاژ خروجی نامی (V) | 48VDC |
| محدوده ولتاژ (V) | 10V-16VDC |
| ولتاژ شروع (V) | بار 10VDC 100% |
| مصرف برق بدون بار (W) | < 0.5 وات |
| کارایی | 95% |
| ولتاژ (V) | 48VDC |
| جریان (A) | 3A |
| تحمل ولتاژ | 1 |
| مقررات بار | 3 |
| موج (MVP-p) | 500mv خازن خارجی 22UF ESR <0.1Ω 100KHZ |
| حفاظت بیش از حد جریان | در مورد خروجی نامی، اگر جریان نامی از 120% تجاوز کند، حفاظت اضافه جریان فعال می شود و پس از کاهش جریان اضافه به طور خودکار بازیابی می شود. |
| حفاظت از اتصال کوتاه | Input requires adding a 20A fuse |
| ورودی-خروجی | غیر ایزوله |
| ضد آب | کاملا آب بندی و ضد آب |
| بعد | 74*74*32 میلی متر |
| N.W. | 300 گرم |
| روش خنک کننده | روش طبیعی |
| افزایش درجه حرارت (℃) | 45 درجه سانتیگراد |
| قابلیت اطمینان | > 100000 ساعت |
| نشانگر سیم | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
PIC و ابعاد نصب

بهترین محصولات منبع تغذیه برای کسب و کار شما چیست؟
کسب و کار خود را با محصولات منبع تغذیه با کیفیت WEHO تقویت کنید.
از یک متخصص بپرسید

