12V to 48V 6A 288W DC to DC Converter
The WEHO WH-B124806 is a high-performance DC-DC boost converter that provides a solid 288W of power. It reliably converts a 12VDC input into a stable 48VDC, 6A supply, operating at an impressive 93% efficiency. This ensures that your applications receive consistent power while minimizing energy loss. The converter is housed in a rugged, fully sealed, and waterproof enclosure, making it ideal for use in challenging industrial or outdoor environments. It features built-in, auto-recovering overcurrent protection for system safety. With a proven reliability of over 100,000 hours, the WH-B124806 is a durable and efficient solution for your 48V power needs.
اگر سوالی دارید، لطفا با ما در تماس باشید ایمیل: [email protected]متخصصین ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.
- توضیحات
خلاصه
Rated output: power 288W
ولتاژ ورودی: 12VDC
مشخصات کلی
| مدل | WH-B124806 |
| توان خروجی نامی (W) | 288W |
| ولتاژ ورودی نامی (V) | 12VDC |
| ولتاژ خروجی نامی (V) | 48VDC |
| محدوده ولتاژ (V) | 10V-16VDC |
| ولتاژ شروع (V) | بار 10VDC 100% |
| مصرف برق بدون بار (W) | < 0.5 وات |
| کارایی | 93% |
| ولتاژ (V) | 48VDC |
| جریان (A) | 6A |
| تحمل ولتاژ | 1 |
| مقررات بار | 3 |
| موج (MVP-p) | 150mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| حفاظت بیش از حد جریان | در مورد خروجی نامی، اگر جریان نامی از 120% تجاوز کند، حفاظت اضافه جریان فعال می شود و پس از کاهش جریان اضافه به طور خودکار بازیابی می شود. |
| حفاظت از اتصال کوتاه | Input requires adding a 20A fuse |
| ورودی-خروجی | غیر ایزوله |
| ضد آب | کاملا آب بندی و ضد آب |
| بعد | 74*74*32 میلی متر |
| N.W. | 300 گرم |
| روش خنک کننده | روش طبیعی |
| افزایش درجه حرارت (℃) | 45 درجه سانتیگراد |
| قابلیت اطمینان | > 100000 ساعت |
| نشانگر سیم | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
PIC و ابعاد نصب

بهترین محصولات منبع تغذیه برای کسب و کار شما چیست؟
کسب و کار خود را با محصولات منبع تغذیه با کیفیت WEHO تقویت کنید.
از یک متخصص بپرسید

