24V to 48V 3A 144W DC to DC Converter
The WEHO WH-B244803 is an efficient DC-DC boost converter designed to power 48V systems from a 24V source. It delivers a stable 144W of power, converting a 24VDC input (from an 18-32V range) into a 48VDC, 3A output. With an efficiency of 92% and an extremely low no-load power consumption of less than 0.01W, it is an energy-conscious choice. Housed in a durable, fully sealed, and waterproof casing, it ensures reliability in harsh environments. The converter includes essential safety features like auto-recovering overcurrent protection and requires a 20A fuse for short-circuit safety. With a reliability of over 100,000 hours, it’s a dependable solution for long-term use.
اگر سوالی دارید، لطفا با ما در تماس باشید ایمیل: [email protected]متخصصین ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.
- توضیحات
خلاصه
Rated output: power 144W
ولتاژ ورودی: 24VDC
مشخصات کلی
| مدل | WH-B244803 |
| توان خروجی نامی (W) | 144W |
| ولتاژ ورودی نامی (V) | 24VDC |
| ولتاژ خروجی نامی (V) | 48VDC |
| محدوده ولتاژ (V) | 18V-32VDC |
| مصرف برق بدون بار (W) | < 0.01W |
| کارایی | 92% |
| ولتاژ (V) | 48VDC |
| جریان (A) | 3A |
| تحمل ولتاژ | 1 |
| مقررات بار | 3 |
| موج (MVP-p) | 100mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| حفاظت بیش از حد جریان | در مورد خروجی نامی، اگر جریان نامی از 120% تجاوز کند، حفاظت اضافه جریان فعال می شود و پس از کاهش جریان اضافه به طور خودکار بازیابی می شود. |
| حفاظت از اتصال کوتاه | Input requires adding a 20A fuse |
| ورودی-خروجی | غیر ایزوله |
| ضد آب | کاملا آب بندی و ضد آب |
| بعد | 74*74*32 میلی متر |
| N.W. | 300 گرم |
| روش خنک کننده | روش طبیعی |
| افزایش درجه حرارت (℃) | 45 درجه سانتیگراد |
| قابلیت اطمینان | > 100000 ساعت |
| نشانگر سیم | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
PIC و ابعاد نصب

بهترین محصولات منبع تغذیه برای کسب و کار شما چیست؟
کسب و کار خود را با محصولات منبع تغذیه با کیفیت WEHO تقویت کنید.
از یک متخصص بپرسید

