12V to 48V 10A 480W DC to DC Converter
Engineered for higher power demands, the WEHO WH-B124810 DC-DC converter delivers a significant 480W output. It efficiently boosts a 12VDC input to a strong 48VDC, 10A supply, boasting an exceptional 95% efficiency rating to ensure maximum power delivery with minimal heat. The unit is built for resilience, featuring a fully sealed and waterproof design that protects it from environmental hazards. For safety, it integrates auto-recovering overcurrent protection and requires a 50A fuse for short-circuit protection. With its fanless natural cooling and a reliability of over 100,000 hours, this converter provides a high-power, maintenance-free solution.
Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. E-posta: [email protected]Profesyonellerimiz size en kısa sürede cevap verecektir.
- Tanım
Özet
Rated output: power 480W
Giriş voltajı: 12VDC
Genel özellikler
| Modeli | WH-B124810 |
| Nominal Çıkış Gücü (W) | 480W |
| Nominal Giriş Gerilimi (V) | 12vdc |
| Nominal Çıkış Gerilimi (V) | 48VDC |
| Gerilim Aralığı (V) | 10V-16VDC |
| Başlangıç Gerilimi (V) | 10VDC 100% yükü |
| Yüksüz Güç Tüketimi (W) | < 0.01W |
| Yeterlik | 95% |
| Gerilim (V) | 48VDC |
| Akım (A) | 10a |
| Gerilim Toleransı | %1 |
| Yük Düzenlemesi | %3 |
| Dalga (MVP-p) | 500mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Aşırı Akım Koruması | Nominal çıkış durumunda, nominal akım 120%'yi aşarsa, aşırı akım koruması etkinleşecek ve aşırı akım azaldığında otomatik olarak düzelecektir. |
| Kısa Devre Koruması | Input requires adding a 50A fuse |
| Giriş-Çıkış | Yalıtılmamış |
| Su geçirmez | Tamamen kapalı ve su geçirmez |
| Boyut | 100*80*38mm |
| N.W. | 500g |
| Soğutma Yöntemi | Doğal Yöntem |
| Nominal Sıcaklık artışı (°C) | 45°C |
| Güvenilirlik | >100000 saat |
| Tel Göstergesi | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
PIC ve kurulum boyutları

İşletmeniz için en iyi Güç Kaynağı ürünleri nelerdir?
WEHO kalitesindeki güç kaynağı ürünleriyle işinizi güçlendirin.
Bir Uzmana Sorun

