12V bis 48V 10A 480W DC/DC-Wandler
Engineered for higher power demands, the WEHO WH-B124810 DC-DC converter delivers a significant 480W output. It efficiently boosts a 12VDC input to a strong 48VDC, 10A supply, boasting an exceptional 95% efficiency rating to ensure maximum power delivery with minimal heat. The unit is built for resilience, featuring a fully sealed and waterproof design that protects it from environmental hazards. For safety, it integrates auto-recovering overcurrent protection and requires a 50A fuse for short-circuit protection. With its fanless natural cooling and a reliability of over 100,000 hours, this converter provides a high-power, maintenance-free solution.
Wenn Sie Fragen haben, können Sie uns gerne unter kontaktieren E-Mail: [email protected]Unsere Fachleute werden Ihnen so schnell wie möglich antworten.
- Beschreibung
Zusammenfassung
Nennleistung: Leistung 480 W
Eingangsspannung: 12 VDC
Allgemeine Spezifikation
| Modell | WH-B124810 |
| Nennausgangsleistung (W) | 480W |
| Nenneingangsspannung (V) | 12 VDC |
| Nennausgangsspannung (V) | 48 VDC |
| Spannungsbereich (V) | 10V-16VDC |
| Startspannung (V) | 10VDC 100% Last |
| Leistungsaufnahme im Leerlauf (W) | < 0.01W |
| Effizienz | 95% |
| Spannung (V) | 48 VDC |
| Strom (A) | 10A |
| Spannungstoleranz | 1% |
| Lastregulierung | 3% |
| Welle (MVP-p) | 500mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Überstromschutz | Wenn bei Nennausgangsleistung der Nennstrom 120% überschreitet, wird der Überstromschutz aktiviert und automatisch wiederhergestellt, sobald der Überstrom nachlässt. |
| Short Circuit Protection | Input requires adding a 50A fuse |
| Eingabe-Ausgabe | Nicht isoliert |
| Wasserdicht | Vollständig versiegelt und wasserdicht |
| Dimension | 100*80*38mm |
| N.W. | 500g |
| Kühlmethode | Natürliche Methode |
| Nenntemperaturanstieg (℃) | 45℃ |
| Zuverlässigkeit | >100000h |
| Drahtanzeige | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
Bild- und Einbaumaße

Was sind die besten Stromversorgungsprodukte für Ihr Unternehmen?
Steigern Sie Ihr Geschäft mit den hochwertigen Stromversorgungsprodukten von WEHO.
Fragen Sie einen Experten

