Geniş Giriş 12V/24V - 6V 5A 30W DC - DC Dönüştürücü
The WEHO WH-C12240605 is a compact and efficient DC-DC buck converter designed to convert a wide 9V-32VDC input into a regulated 6VDC output. Delivering 30W at 5A, it operates with a superior 95% efficiency, minimizing energy loss in small-scale applications. This ultra-compact 66x58x23mm unit weighs only 110g and is fully sealed and waterproof, making it perfect for space-constrained or outdoor installations. Safety protocols include over-current protection with auto-recovery and short-circuit protection limited to 5.6A. With a long-term reliability of over 100,000 hours, it is a durable choice for powering 6V sensors and controllers from standard 12V or 24V batteries.
E-posta: [email protected]
Profesyonellerimiz size en kısa sürede cevap verecektir
- Tanım
Özet
Rated output: power 30W
Input voltage: 12/24VDC
Tel Uzunluğu: 160mm±10mm
Genel spesifikasyon
| Modeli | WH-C12240605 |
| Nominal Çıkış Gücü (W) | 30W |
| Nominal giriş voltajı (V) | 12/24VDC |
| Nominal çıkış voltajı (V) | 6VDC |
| Giriş voltajı aralığı (V) | 9V-32VDC |
| Starting voltage (V) | 9VDC 100%Load |
| Yüksüz güç tüketimi (W) | < 0. 1W |
| Yeterlik | 95% |
| Çıkış voltajı (V) | 6VDC |
| Çıkış akımı (A) | 5a |
| Gerilim toleransı | 1% |
| Yük düzenlemesi | 3% |
| Dalga (MVP-p) | 100mv Harici 22UF kapasitör ESR < 0, 1 Ω 100KHZ |
| Aşırı akım koruması | Nominal çıkış durumunda, akım nominal akımın 120%'sini aşarsa aşırı akım koruması devreye girecek ve aşırı akım ortadan kalktıktan sonra otomatik olarak düzelecektir. |
| Kısa Devre Koruması | Equivalent to a maximum current of 5.6A and an output voltage of 0V |
| Giriş-çıkış | Yalıtılmamış |
| Su geçirmez | Tamamen kapalı ve su geçirmez |
| Boyut | 66×58×23mm |
| N.W. | 110g |
| Soğutma yöntemi | Doğal Yöntem |
| Nominal sıcaklık artışı (°C) | 45°C |
| Güvenilirlik | >100000 saat |
| Tel göstergesi | Input positive (red), input output negative (black), output negative (1), output positive (2), lead length=160mm±10mm |
PIC ve kurulum boyutları

İşletmeniz için en iyi Güç Kaynağı ürünleri nelerdir?
WEHO kalitesindeki güç kaynağı ürünleriyle işinizi güçlendirin.
Bir Uzmana Sorun

