24V to 48V 3A 144W DC to DC Converter
The WEHO WH-B244803 is an efficient DC-DC boost converter designed to power 48V systems from a 24V source. It delivers a stable 144W of power, converting a 24VDC input (from an 18-32V range) into a 48VDC, 3A output. With an efficiency of 92% and an extremely low no-load power consumption of less than 0.01W, it is an energy-conscious choice. Housed in a durable, fully sealed, and waterproof casing, it ensures reliability in harsh environments. The converter includes essential safety features like auto-recovering overcurrent protection and requires a 20A fuse for short-circuit safety. With a reliability of over 100,000 hours, it’s a dependable solution for long-term use.
اگر آپ کے کوئی سوالات ہیں تو، براہ کرم ہم سے رابطہ کرنے میں سنکوچ نہ کریں۔ ای میل: [email protected]ہمارے پیشہ ور آپ کو جلد از جلد جواب دیں گے۔.
- تفصیل
خلاصہ
Rated output: power 144W
Input voltage: 24VDC
عمومی تفصیلات
| ماڈل | WH-B244803 |
| شرح شدہ آؤٹ پٹ پاور (W) | 144W |
| شرح شدہ ان پٹ وولٹیج (V) | 24VDC |
| شرح شدہ آؤٹ پٹ وولٹیج (V) | 48VDC |
| وولٹیج کی حد (V) | 18V-32VDC |
| بغیر لوڈ بجلی کی کھپت (W) | < 0.01W |
| کارکردگی | 92% |
| وولٹیج (V) | 48VDC |
| موجودہ (A) | 3A |
| وولٹیج رواداری | 1% |
| لوڈ ریگولیشن | 3 فیصد |
| لہر (MVP-p) | 100mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| اوور کرنٹ پروٹیکشن | ریٹیڈ آؤٹ پٹ کی صورت میں، اگر ریٹیڈ کرنٹ 120% سے زیادہ ہو جائے تو اوور کرنٹ کے کم ہونے پر اوور کرنٹ پروٹیکشن خود بخود فعال ہو جائے گا اور خود بخود بحال ہو جائے گا۔. |
| شارٹ سرکٹ پروٹیکشن | Input requires adding a 20A fuse |
| ان پٹ آؤٹ پٹ | غیر الگ تھلگ |
| واٹر پروف | مکمل طور پر سیل اور واٹر پروف |
| طول و عرض | 74*74*32mm |
| N.W. | 300g |
| کولنگ کا طریقہ | قدرتی طریقہ |
| درجہ حرارت میں اضافہ (℃) | 45℃ |
| وشوسنییتا | 100000h |
| وائر انڈیکیٹر | Input Positive (red), Input Negative (black), output positive (yellow), Output Negative (black), lead length = 160 mm ± 10mm |
PIC اور تنصیب کے طول و عرض

آپ کے کاروبار کے لیے پاور سپلائی کی بہترین مصنوعات کون سی ہیں؟
WEHO کوالٹی پاور سپلائی مصنوعات کے ساتھ اپنے کاروبار کو فروغ دیں۔.
کسی ماہر سے پوچھیں۔

