12V to 24V 50A 1200W DC to DC Converter
The WEHO WH-B122450 is a powerhouse in DC-DC conversion, delivering a colossal 1200W (1.2kW) of rated output. This converter is designed for the most demanding industrial and automotive applications, stepping up a 12VDC input to a potent 24VDC, 50A output. Its exceptional 94% efficiency rating ensures superior performance with minimal heat generation, managed by natural cooling. Built to last, its fully sealed and waterproof design provides ultimate protection from environmental hazards. The unit includes auto-recovery overcurrent protection and necessitates a 120A fuse for short-circuit safety. With a reliability of over 100,000 hours, the WH-B122450 offers unparalleled power and dependability.
اگر سوالی دارید، لطفا با ما در تماس باشید ایمیل: [email protected]متخصصین ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.
- توضیحات
خلاصه
Rated output: power 1200W
ولتاژ ورودی: 12VDC
مشخصات کلی
| مدل | WH-B122450 |
| توان خروجی نامی (W) | 1200W |
| ولتاژ ورودی نامی (V) | 12VDC |
| ولتاژ خروجی نامی (V) | 24VDC |
| محدوده ولتاژ (V) | 10V-16VDC |
| ولتاژ شروع (V) | بار 10VDC 100% |
| مصرف برق بدون بار (W) | < 0.5 وات |
| کارایی | 94% |
| ولتاژ (V) | 24VDC |
| جریان (A) | 50A |
| تحمل ولتاژ | 1.5٪ |
| مقررات بار | 3 |
| موج (MVP-p) | < 200mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| حفاظت بیش از حد جریان | در مورد خروجی نامی، اگر جریان نامی از 120% تجاوز کند، حفاظت اضافه جریان فعال می شود و پس از کاهش جریان اضافه به طور خودکار بازیابی می شود. |
| حفاظت از اتصال کوتاه | ورودی نیاز به افزودن فیوز 120A دارد |
| ورودی-خروجی | غیر ایزوله |
| ضد آب | کاملا آب بندی و ضد آب |
| بعد | 220×127×63mm |
| N.W. | 1800 گرم |
| روش خنک کننده | روش طبیعی |
| افزایش درجه حرارت (℃) | 45 درجه سانتیگراد |
| قابلیت اطمینان | > 100000 ساعت |
| نشانگر سیم | ورودی مثبت 12 ولت GND ورودی خروجی منفی 24 ولت |
PIC و ابعاد نصب

بهترین محصولات منبع تغذیه برای کسب و کار شما چیست؟
کسب و کار خود را با محصولات منبع تغذیه با کیفیت WEHO تقویت کنید.
از یک متخصص بپرسید

