48V to 24V 30A 720W DC to DC Converter
Engineered for heavy-duty applications, the WEHO WH-C482430 delivers a massive 720W of power. This high-capacity DC-DC converter reliably steps down a 48VDC input (30-60V range) to a formidable 24VDC, 30A output, making it suitable for powering large loads or multiple devices. It operates with a high efficiency of 95%, ensuring stable performance under demanding conditions. The rugged, fully sealed, and waterproof enclosure guarantees durability and long-term reliability. Integrated auto-recovering overcurrent and short-circuit protection provide essential safety for your critical systems. With a service life of over 100,000 hours, it offers immense power you can depend on.
Si vous avez des questions, n'hésitez pas à nous contacter au E-mail: [email protected]
Nos professionnels vous répondront dans les plus brefs délais.
- Description
Résumé
Rated output: power 720W
Input voltage: 48VDC
Spécification générale
| Modèle | |
| Spécification | WH-C482430 |
| Puissance de sortie nominale (W) | 720W |
| Tension d'entrée nominale (V) | 48 V CC |
| Tension de sortie nominale (V) | 24 V CC |
| Plage de tension (V) | 30V-60VCC |
| Tension de démarrage (V) | 30VDC 100% load |
| Input reverse protection | Not have |
| Consommation électrique à vide (W) | < 4W |
| Efficacité | 95% |
| Tension (V) | 24 V CC |
| Courant (A) | 30A |
| Tolérance de tension | 1% |
| Régulation de charge | 3% |
| Vague (MVP-p) | Condensateur externe 22UF 100 mv ESR < 0,1 Ω 100 KHZ |
| Protection contre les surintensités | Dans le cas d'une sortie nominale, si le courant dépasse 120% du courant nominal, la protection contre les surintensités agira et se rétablira automatiquement après la disparition de la surintensité. |
| Protection de court-circuit | Equivalent to a maximum current of 35A and an output voltage of 0V |
| Entrée-Sortie | Non isolé |
| Étanche | Entièrement scellé et étanche |
| Dimension | 100*80*38mm |
| N.W. | 500 g |
| Méthode de refroidissement | Méthode naturelle |
| Augmentation de la température nominale (℃) | 45 ℃ |
| Fiabilité | >100000h |
| Indicateur de fil | Input Positive (Red), Input/Output Negative (Black), Output Positive (Yellow) Length=200mm± 10mm |
Dimensions du PIC et de l'installation

Quels sont les meilleurs produits d’alimentation électrique pour votre entreprise ?
Boostez votre entreprise avec les produits d'alimentation électrique de qualité WEHO.
Demandez à un expert

