12V to 24V 50A 1200W DC to DC Converter
The WEHO WH-B122450 is a powerhouse in DC-DC conversion, delivering a colossal 1200W (1.2kW) of rated output. This converter is designed for the most demanding industrial and automotive applications, stepping up a 12VDC input to a potent 24VDC, 50A output. Its exceptional 94% efficiency rating ensures superior performance with minimal heat generation, managed by natural cooling. Built to last, its fully sealed and waterproof design provides ultimate protection from environmental hazards. The unit includes auto-recovery overcurrent protection and necessitates a 120A fuse for short-circuit safety. With a reliability of over 100,000 hours, the WH-B122450 offers unparalleled power and dependability.
Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. E-posta: [email protected]Profesyonellerimiz size en kısa sürede cevap verecektir.
- Tanım
Özet
Rated output: power 1200W
Giriş voltajı: 12VDC
Genel özellikler
| Modeli | WH-B122450 |
| Nominal Çıkış Gücü (W) | 1200W |
| Nominal Giriş Gerilimi (V) | 12vdc |
| Nominal Çıkış Gerilimi (V) | 24vdc |
| Gerilim Aralığı (V) | 10V-16VDC |
| Başlangıç Gerilimi (V) | 10VDC 100% yükü |
| Yüksüz Güç Tüketimi (W) | < 0.5W |
| Yeterlik | 94% |
| Gerilim (V) | 24vdc |
| Akım (A) | 50A |
| Gerilim Toleransı | %1,5 |
| Yük Düzenlemesi | %3 |
| Dalga (MVP-p) | < 200mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Aşırı Akım Koruması | Nominal çıkış durumunda, nominal akım 120%'yi aşarsa, aşırı akım koruması etkinleşecek ve aşırı akım azaldığında otomatik olarak düzelecektir. |
| Kısa Devre Koruması | Input requires adding a 120A fuse |
| Giriş-Çıkış | Yalıtılmamış |
| Su geçirmez | Tamamen kapalı ve su geçirmez |
| Boyut | 220×127×63mm |
| N.W. | 1800g |
| Soğutma Yöntemi | Doğal Yöntem |
| Nominal Sıcaklık artışı (°C) | 45°C |
| Güvenilirlik | >100000 saat |
| Tel Göstergesi | Input positive 12V GND input output negative output positive 24V |
PIC ve kurulum boyutları

İşletmeniz için en iyi Güç Kaynağı ürünleri nelerdir?
WEHO kalitesindeki güç kaynağı ürünleriyle işinizi güçlendirin.
Bir Uzmana Sorun

