12V to 27V 20A 540W DC to DC Converter
The WEHO WH-B122720 is a high-power DC-DC boost converter, engineered for demanding applications requiring a stable 27.2V power source. It delivers a substantial 544W of rated power, efficiently converting a 12VDC input (from a 10-16V range) into a robust 27.2VDC, 20A output. With a high efficiency of 93%, it ensures optimal power conversion with minimal thermal loss. Built for durability, the converter is housed in a fully sealed and waterproof casing, providing excellent protection against harsh environmental conditions. It utilizes a natural cooling method and includes integrated, auto-recovering overcurrent protection. With a reliability exceeding 100,000 hours, the WH-B122720 offers a dependable and long-lasting power solution.
اگر سوالی دارید، لطفا با ما در تماس باشید ایمیل: [email protected]متخصصین ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.
- توضیحات
خلاصه
Rated output: power 544W
ولتاژ ورودی: 12VDC
مشخصات کلی
| مدل | WH-B122720 |
| توان خروجی نامی (W) | 544W |
| ولتاژ ورودی نامی (V) | 12VDC |
| ولتاژ خروجی نامی (V) | 27.2VDC |
| محدوده ولتاژ (V) | 10V-16VDC |
| ولتاژ شروع (V) | بار 10VDC 100% |
| مصرف برق بدون بار (W) | < 0.15W |
| کارایی | 93% |
| ولتاژ (V) | 27.2VDC |
| جریان (A) | 20A |
| تحمل ولتاژ | 1.5٪ |
| مقررات بار | 3 |
| موج (MVP-p) | 400mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| حفاظت بیش از حد جریان | در مورد خروجی نامی، اگر جریان نامی از 120% تجاوز کند، حفاظت اضافه جریان فعال می شود و پس از کاهش جریان اضافه به طور خودکار بازیابی می شود. |
| ورودی-خروجی | غیر ایزوله |
| ضد آب | کاملا آب بندی و ضد آب |
| بعد | 100*80*38 میلی متر |
| N.W. | 500g |
| روش خنک کننده | روش طبیعی |
| افزایش درجه حرارت (℃) | 45 درجه سانتیگراد |
| قابلیت اطمینان | > 100000 ساعت |
| نشانگر سیم | ورودی مثبت (قرمز)، ورودی/خروجی منفی (سیاه)، خروجی مثبت (زرد) طول = 160 میلی متر ± 10 میلی متر |
PIC و ابعاد نصب

بهترین محصولات منبع تغذیه برای کسب و کار شما چیست؟
کسب و کار خود را با محصولات منبع تغذیه با کیفیت WEHO تقویت کنید.
از یک متخصص بپرسید

