12V to 27V 20A 540W DC to DC Converter
The WEHO WH-B122720 is a high-power DC-DC boost converter, engineered for demanding applications requiring a stable 27.2V power source. It delivers a substantial 544W of rated power, efficiently converting a 12VDC input (from a 10-16V range) into a robust 27.2VDC, 20A output. With a high efficiency of 93%, it ensures optimal power conversion with minimal thermal loss. Built for durability, the converter is housed in a fully sealed and waterproof casing, providing excellent protection against harsh environmental conditions. It utilizes a natural cooling method and includes integrated, auto-recovering overcurrent protection. With a reliability exceeding 100,000 hours, the WH-B122720 offers a dependable and long-lasting power solution.
اگر آپ کے کوئی سوالات ہیں تو، براہ کرم ہم سے رابطہ کرنے میں سنکوچ نہ کریں۔ ای میل: [email protected]ہمارے پیشہ ور آپ کو جلد از جلد جواب دیں گے۔.
- تفصیل
خلاصہ
Rated output: power 544W
ان پٹ وولٹیج: 12VDC
عمومی تفصیلات
| ماڈل | WH-B122720 |
| شرح شدہ آؤٹ پٹ پاور (W) | 544W |
| شرح شدہ ان پٹ وولٹیج (V) | 12VDC |
| شرح شدہ آؤٹ پٹ وولٹیج (V) | 27.2VDC |
| وولٹیج کی حد (V) | 10V-16VDC |
| شروع ہونے والا وولٹیج (V) | 10VDC 100% لوڈ |
| بغیر لوڈ بجلی کی کھپت (W) | <0.15W |
| کارکردگی | 93% |
| وولٹیج (V) | 27.2VDC |
| موجودہ (A) | 20A |
| وولٹیج رواداری | 1.5 فیصد |
| لوڈ ریگولیشن | 3 فیصد |
| لہر (MVP-p) | 400mv بیرونی 22UF capacitor ESR <0.1Ω 100KHZ |
| اوور کرنٹ پروٹیکشن | ریٹیڈ آؤٹ پٹ کی صورت میں، اگر ریٹیڈ کرنٹ 120% سے زیادہ ہو جائے تو اوور کرنٹ کے کم ہونے پر اوور کرنٹ پروٹیکشن خود بخود فعال ہو جائے گا اور خود بخود بحال ہو جائے گا۔. |
| ان پٹ آؤٹ پٹ | غیر الگ تھلگ |
| واٹر پروف | مکمل طور پر سیل اور واٹر پروف |
| طول و عرض | 100*80*38mm |
| N.W. | 500 گرام |
| کولنگ کا طریقہ | قدرتی طریقہ |
| درجہ حرارت میں اضافہ (℃) | 45℃ |
| وشوسنییتا | 100000h |
| وائر انڈیکیٹر | Input Positive (Red), Input/Output Negative (Black), Output Positive (Yellow) Length=160mm± 10mm |
PIC اور تنصیب کے طول و عرض

آپ کے کاروبار کے لیے پاور سپلائی کی بہترین مصنوعات کون سی ہیں؟
WEHO کوالٹی پاور سپلائی مصنوعات کے ساتھ اپنے کاروبار کو فروغ دیں۔.
کسی ماہر سے پوچھیں۔

