12V to 27V 20A 540W DC to DC Converter
The WEHO WH-B122720 is a high-power DC-DC boost converter, engineered for demanding applications requiring a stable 27.2V power source. It delivers a substantial 544W of rated power, efficiently converting a 12VDC input (from a 10-16V range) into a robust 27.2VDC, 20A output. With a high efficiency of 93%, it ensures optimal power conversion with minimal thermal loss. Built for durability, the converter is housed in a fully sealed and waterproof casing, providing excellent protection against harsh environmental conditions. It utilizes a natural cooling method and includes integrated, auto-recovering overcurrent protection. With a reliability exceeding 100,000 hours, the WH-B122720 offers a dependable and long-lasting power solution.
Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. E-posta: [email protected]Profesyonellerimiz size en kısa sürede cevap verecektir.
- Tanım
Özet
Rated output: power 544W
Giriş voltajı: 12VDC
Genel özellikler
| Modeli | WH-B122720 |
| Nominal Çıkış Gücü (W) | 544W |
| Nominal Giriş Gerilimi (V) | 12vdc |
| Nominal Çıkış Gerilimi (V) | 27.2VDC |
| Gerilim Aralığı (V) | 10V-16VDC |
| Başlangıç Gerilimi (V) | 10VDC 100% yükü |
| Yüksüz Güç Tüketimi (W) | < 0.15W |
| Yeterlik | 93% |
| Gerilim (V) | 27.2VDC |
| Akım (A) | 20A |
| Gerilim Toleransı | %1,5 |
| Yük Düzenlemesi | %3 |
| Dalga (MVP-p) | 400mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Aşırı Akım Koruması | Nominal çıkış durumunda, nominal akım 120%'yi aşarsa, aşırı akım koruması etkinleşecek ve aşırı akım azaldığında otomatik olarak düzelecektir. |
| Giriş-Çıkış | Yalıtılmamış |
| Su geçirmez | Tamamen kapalı ve su geçirmez |
| Boyut | 100*80*38mm |
| N.W. | 500g |
| Soğutma Yöntemi | Doğal Yöntem |
| Nominal Sıcaklık artışı (°C) | 45°C |
| Güvenilirlik | >100000 saat |
| Tel Göstergesi | Input Positive (Red), Input/Output Negative (Black), Output Positive (Yellow) Length=160mm± 10mm |
PIC ve kurulum boyutları

İşletmeniz için en iyi Güç Kaynağı ürünleri nelerdir?
WEHO kalitesindeki güç kaynağı ürünleriyle işinizi güçlendirin.
Bir Uzmana Sorun

