Conversor Buck-Boost 24V 15A 360W DC para DC isolado
The WEHO WH-D18402415 is a robust Isolated Buck-Boost power module delivering 360W of power at 15A. Engineered to handle a wide 18V-40VDC input, it seamlessly performs automatic step-up/step-down regulation to lock the output at a precise 24VDC regardless of source fluctuations. This model is particularly valued in high-end industrial and marine environments where electrical isolation is paramount for protecting expensive hardware from input-side transients. The unit maintains a high 92% conversion efficiency and utilizes natural convection cooling within its rugged, waterproof chassis. With a precision 1% voltage tolerance and a reliability rating exceeding 100,000 hours, it ensures continuous and stable power for demanding heavy-duty electronics.
E-mail: [email protected]
Nossos profissionais responderão o mais breve possível.
- Descrição
Resumo
Rated output: Power 360W
Input voltage: 24VDC
Comprimento do fio: 160mm±10mm
Especificação geral
| Especificação | WH-D18402415 |
| Potência de saída nominal | 360W |
| Tensão de entrada nominal | 24VDC |
| Tensão nominal de saída | 24VDC |
| Faixa de tensão de entrada | 18V-40VDC |
| Tensão inicial de entrada | 18VDC 100% Load |
| Consumo de energia sem carga | <0,3 W |
| Eficiência | 92% |
| Tensão de saída | 24VDC |
| Corrente de saída | 15A |
| Tolerância de tensão | 1% |
| Regulação de carga | 3% |
| Onda (mvp-p) | Capacitor externo de 220mv 22UF ESR<0,1Ω 100KHZ |
| Proteção contra sobrecarga de corrente | Under rated output conditions, when the current exceeds 16A±1A overcurrent protection is triggeredAfter the overcurrent condition disappears, it automatically recovers (voltage reduction mode |
| Proteção de curto -circuito | Equal to maximum current 16A±1A output voltage 0V |
| Entrada—saída | Não isolado |
| Impermeável | Totalmente selado e à prova d'água |
| Dimensão | 74×74×32mm |
| NO. | 300g |
| Método de resfriamento | Método Natural |
| Aumento de temperatura nominal | 45℃ |
| Confiabilidade | >100.000 horas |
| Indicador de fio | input positive (red), input negative (black); output postive (yellow), output negative (black) lead length=160mm±10mm |
PIC e dimensões de instalação

Quais são os melhores produtos de fonte de alimentação para o seu negócio?
Impulsione o seu negócio com produtos de fonte de alimentação de qualidade WEHO.
Pergunte a um especialista

