12V to 28V 30A 840W DC to DC Converter
The WEHO WH-B122830 is an extremely powerful DC-DC boost converter, supplying an impressive 840W for high-demand applications. It efficiently converts a 12VDC input to a high-current 28VDC, 30A output, maintaining a superior 94% efficiency to ensure optimal performance. Built for resilience, its fully sealed and waterproof design offers maximum protection against environmental hazards. The converter features essential safety mechanisms, including auto-recovering overcurrent protection and requires a 120A fuse for short-circuit protection. With a service life of over 100,000 hours, the WH-B122830 provides a formidable and reliable power source for critical systems.
Если у вас есть какие-либо вопросы, пожалуйста, не стесняйтесь обращаться к нам по адресу Электронная почта: [email protected]Наши специалисты ответят вам в кратчайшие сроки.
- Описание
Краткое содержание
Rated output: power 840W
Входное напряжение: 12 В постоянного тока
Общая спецификация
| Модель | WH-B122830 |
| Номинальная выходная мощность (Вт) | 840W |
| Номинальное входное напряжение (В) | 12 В |
| Номинальное выходное напряжение (В) | 28VDC |
| Voltage Range (V) | 10V-16VDC |
| Стартовое напряжение (В) | 10VDC 100% load |
| Потребляемая мощность без нагрузки (Вт) | < 0.5W |
| Эффективность | 94% |
| Напряжение (В) | 28VDC |
| Ток (А) | 30A |
| Voltage Tolerance | 1.5% |
| Регулирование нагрузки | 3% |
| Волна (MVP-p) | 500mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Защита от перегрузки по току | In the case of rated output, if the rated current exceeds 120%, the overcurrent protection will activate and recover automatically once the overcurrent subsides. |
| Short Circuit Protection | Input requires adding a 120A fuse |
| Ввод-вывод | Неизолированный |
| Водонепроницаемый | Полностью герметичный и водонепроницаемый |
| Измерение | 180*127*63mm |
| Н.В. | 1800g |
| Метод охлаждения | Natural Method |
| Rated Temperature rise (℃) | 45℃ |
| Надежность | >100000ч |
| Индикатор провода | Input positive 12V GND input output negative output positive 28V |
PIC и установочные размеры

Какие продукты питания лучше всего подходят для вашего бизнеса?
Увеличьте свой бизнес с помощью качественных продуктов питания WEHO.
Спросите эксперта

