12V bis 28V 30A 840W DC/DC-Wandler
The WEHO WH-B122830 is an extremely powerful DC-DC boost converter, supplying an impressive 840W for high-demand applications. It efficiently converts a 12VDC input to a high-current 28VDC, 30A output, maintaining a superior 94% efficiency to ensure optimal performance. Built for resilience, its fully sealed and waterproof design offers maximum protection against environmental hazards. The converter features essential safety mechanisms, including auto-recovering overcurrent protection and requires a 120A fuse for short-circuit protection. With a service life of over 100,000 hours, the WH-B122830 provides a formidable and reliable power source for critical systems.
Wenn Sie Fragen haben, können Sie uns gerne unter kontaktieren E-Mail: [email protected]Unsere Fachleute werden Ihnen so schnell wie möglich antworten.
- Beschreibung
Zusammenfassung
Rated output: power 840W
Eingangsspannung: 12 VDC
Allgemeine Spezifikation
| Modell | WH-B122830 |
| Nennausgangsleistung (W) | 840W |
| Nenneingangsspannung (V) | 12 VDC |
| Nennausgangsspannung (V) | 28VDC |
| Spannungsbereich (V) | 10V-16VDC |
| Startspannung (V) | 10VDC 100% Last |
| Leistungsaufnahme im Leerlauf (W) | < 0.5W |
| Effizienz | 94% |
| Spannung (V) | 28VDC |
| Strom (A) | 30A |
| Spannungstoleranz | 1,5 % |
| Lastregulierung | 3% |
| Welle (MVP-p) | 500mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Überstromschutz | Wenn bei Nennausgangsleistung der Nennstrom 120% überschreitet, wird der Überstromschutz aktiviert und automatisch wiederhergestellt, sobald der Überstrom nachlässt. |
| Short Circuit Protection | Input requires adding a 120A fuse |
| Eingabe-Ausgabe | Nicht isoliert |
| Wasserdicht | Vollständig versiegelt und wasserdicht |
| Dimension | 180*127*63mm |
| N.W. | 1800g |
| Kühlmethode | Natürliche Methode |
| Nenntemperaturanstieg (℃) | 45℃ |
| Zuverlässigkeit | >100000h |
| Drahtanzeige | Input positive 12V GND input output negative output positive 28V |
Bild- und Einbaumaße

Was sind die besten Stromversorgungsprodukte für Ihr Unternehmen?
Steigern Sie Ihr Geschäft mit den hochwertigen Stromversorgungsprodukten von WEHO.
Fragen Sie einen Experten

