12V to 27V 20A 540W DC to DC Converter
The WEHO WH-B122720 is a high-power DC-DC boost converter, engineered for demanding applications requiring a stable 27.2V power source. It delivers a substantial 544W of rated power, efficiently converting a 12VDC input (from a 10-16V range) into a robust 27.2VDC, 20A output. With a high efficiency of 93%, it ensures optimal power conversion with minimal thermal loss. Built for durability, the converter is housed in a fully sealed and waterproof casing, providing excellent protection against harsh environmental conditions. It utilizes a natural cooling method and includes integrated, auto-recovering overcurrent protection. With a reliability exceeding 100,000 hours, the WH-B122720 offers a dependable and long-lasting power solution.
Kung mayroon kang anumang mga katanungan, mangyaring huwag mag-atubiling makipag-ugnay sa amin sa Email: [email protected]Ang aming mga propesyonal ay tutugon sa iyo sa lalong madaling panahon.
- Paglalarawan
Buod
Rated output: power 544W
Input na boltahe: 12VDC
Pangkalahatang detalye
| Modelo | WH-B122720 |
| Na-rate na Output Power (W) | 544W |
| Na-rate na Boltahe ng Input (V) | 12VDC |
| Rated Output Voltage (V) | 27.2VDC |
| Voltage Range (V) | 10V-16VDC |
| Panimulang Boltahe (V) | 10VDC 100% load |
| Walang-load na Pagkonsumo ng Power (W) | < 0.15W |
| Kahusayan | 93% |
| Boltahe (V) | 27.2VDC |
| Kasalukuyang (A) | 20A |
| Voltage Tolerance | 1.5% |
| Regulasyon sa Pag-load | 3% |
| Wave (MVP-p) | 400mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Over-current na Proteksyon | In the case of rated output, if the rated current exceeds 120%, the overcurrent protection will activate and recover automatically once the overcurrent subsides. |
| Input-Output | Hindi nakahiwalay |
| Hindi tinatablan ng tubig | Ganap na selyadong at hindi tinatablan ng tubig |
| Dimensyon | 100*80*38mm |
| N.W. | 500g |
| Paraan ng Paglamig | Natural na Pamamaraan |
| Rated Temperature rise (℃) | 45 ℃ |
| pagiging maaasahan | >100000h |
| Wire Indicator | Positibo sa Input (Pula), Negatibo sa Input/Output (Itim), Positibo sa Output (Dilaw) Haba=160mm± 10mm |
PIC at mga sukat ng pag-install

Ano ang pinakamahusay na mga produkto ng Power Supply para sa iyong negosyo?
Palakasin ang iyong negosyo gamit ang kalidad ng mga produkto ng power supply ng WEHO.
Magtanong sa isang Eksperto

