12V to 28V 15A 420W DC to DC Converter
The WEHO WH-B122815 delivers a robust 420W of power, making it a powerful solution for applications requiring a stable 28V supply. This DC-DC boost converter efficiently transforms a 12VDC input into a 28VDC, 15A output with an excellent 94% efficiency rating. Its rugged, fully sealed, and waterproof construction ensures it can withstand demanding environmental conditions, while its natural cooling design allows for silent, fanless operation. The converter is equipped with smart, auto-recovering overcurrent protection for enhanced system safety. With a service life exceeding 100,000 hours, the WH-B122815 offers both high performance and exceptional longevity.
Wenn Sie Fragen haben, können Sie uns gerne unter kontaktieren E-Mail: [email protected]Unsere Fachleute werden Ihnen so schnell wie möglich antworten.
- Beschreibung
Zusammenfassung
Rated output: power 420W
Eingangsspannung: 12 VDC
Allgemeine Spezifikation
| Modell | WH-B122815 |
| Nennausgangsleistung (W) | 420W |
| Nenneingangsspannung (V) | 12 VDC |
| Nennausgangsspannung (V) | 28VDC |
| Spannungsbereich (V) | 10V-16VDC |
| Startspannung (V) | 10VDC 100% Last |
| Leistungsaufnahme im Leerlauf (W) | < 0,15 W |
| Effizienz | 94% |
| Spannung (V) | 28VDC |
| Strom (A) | 15A |
| Spannungstoleranz | 1,5 % |
| Lastregulierung | 3% |
| Welle (MVP-p) | 500mv External 22UF capacitor ESR < 0.1Ω 100KHZ |
| Überstromschutz | Wenn bei Nennausgangsleistung der Nennstrom 120% überschreitet, wird der Überstromschutz aktiviert und automatisch wiederhergestellt, sobald der Überstrom nachlässt. |
| Short Circuit Protection | Input requires adding a 120A fuse |
| Eingabe-Ausgabe | Nicht isoliert |
| Wasserdicht | Vollständig versiegelt und wasserdicht |
| Dimension | 100*80*38mm |
| N.W. | 500g |
| Kühlmethode | Natürliche Methode |
| Nenntemperaturanstieg (℃) | 45℃ |
| Zuverlässigkeit | >100000h |
| Drahtanzeige | Input Positive (red), Input Output Negative (black), output positive (yellow), lead length = 160 mm ± 10mm |
Bild- und Einbaumaße

Was sind die besten Stromversorgungsprodukte für Ihr Unternehmen?
Steigern Sie Ihr Geschäft mit den hochwertigen Stromversorgungsprodukten von WEHO.
Fragen Sie einen Experten

